top of page
Поиск

Маркування яєць - чому Україна не Європа?

  • Фото автора: Відкриті клітки
    Відкриті клітки
  • 28 февр. 2018 г.
  • 3 мин. чтения

Чому маркування яєць в Україні відрізнається від норм ЄС і чи заважає це експорту?


Україна є значним гравцем на аграрному ринку в Європі. Тільки в 2017 році українські аграрії експортували близько 88,58 тис. тонн яєць на суму 68,64 млн доларів. Крім того, у планах аграріїв масовий вихід на ринок ЄС (дані Державної фіскальної служби) https://ptichki.net/publishing/news/8538-ukraina-za-god-eksportirovala-yaits-pochti-na-70-mln-dollarov


Але не секрет, що продукція для зовнішнього та внутрішнього ринку має деякі відмінності, в т.ч. якщо мова йде про яйця, то маркування в Україні все ще не відповідає нормам ЄС. Чому ж українські споживачі все ще не мають повної інформації про те, що вони споживають - спробуємо розібратися.


Стандарти маркування яєць в ЄС


На полицях магазинів в Європі можна побачити яйця з маркуванням, яке визначає як країну виробника та термін придатності, так і спосіб утримання курей.


1) Перша цифра в маркуванні означає метод утримання птиці

0 - Organic egg production (означає, що кури вільно пасуться на свіжому повітрі, їх не годують антибіотиками поза заразного періоду і в приміщенні вони мають простір в 1м2 на 6 курей)

1 - Free-range eggs (це означає, що кури мають можливість знаходиться на свіжому повітрі поза приміщеннями щонайменше в денний час, а в приміщенні мають 1м2 на 9 курей.

2 - Deep litter (кури живуть на фермі в закритому приміщенні з використанням тирси і соломи, життєвий простір 1м2 на 9 курей, вони можуть рухатися і переміщатися в просторі)

3 - Battery cage (кури все життя знаходяться в маленьких клітках без можливості рухатися та вдовольняти свої природні потреби (наприклад копирсатися в землі та розправляти крила).

Друга цифра у маркуванні визначає країну виробника, а третя - реєстраційний номер.

Варто зазначити, що в Німеччині та Нідерландах всі рітейлери заборонили яйця з батарейних кліток у своїх магазинах, і багато з них вже працюють над впровадженням заборони продукції у вмісті якої яйця типу 3. На цьому ж шляху зараз Австрія та Норвегія.


А як щодо України?

На жаль, споживачі в Україні все ще не мають доступу до повної інформації щодо типу яєць, які вони купляють. Маркування яєць в Україні згідно стандарту ДСТУ 5028:2008 від 2010 року має наступні значення: дієтичні яйця маркируються червоною, а столові - синьою краскою, яка допускається Міністерством охорони здоров'я України. Відбірна або дієтична категорія яєць позначається буквою Д, перша категорія цифрою 1, а друга категорія цифрою 2. На дієтичних яйцях позначають не тільки категорію, але й дату сортування (число і місяць). Крім того, дієтичні та столові яйця залежать від маси розділяються на три категорії: "відбірна", "перша" та "друга".

Що ж стосовно форми утримання курей, яка знесла ті самі яйця, то цю інформацю, як вважають регулюючі органи, знати не обов’язково.


Чому маркування за типом утримання важливе?

Навіщо мені ця інформація, запитаєте ви. Все просто. Насправді, саме тип утримання курей впливає на якість кінцевого продукта - яйця.

По-перше однозначно негативний вплив скупченого утримання птиці на обмеженій території – це стресс.

За кліткового утримання кури страждають від втрати пір’я, оскільки постійно труться об дроти кліток. Часто птиці підрізають частину дзьоба, щоб не травмували одне одного. Внаслідок обмеження руху і недостачі вітамінів і мікроелементів в раціоні, вони часто страждають від переломів та вивихів кінцівок, пошкоджень дзьоба та кігтів об дріт кліток [Broom. D.M. 2004. Bienestar animal. In Etologнa Aplicada ed. F.Galindo Maldonado and A. Orihuela Trujillo, 51-87. U.N.A.M.: Mexico City].

Страждання в наслідок травматичних пошкоджень (подряпини, синці, рани, розриви шкіри та ін.). Число травматичних пошкоджень значно зростає під час годівлі, вилову, завантаження і вивантаження птиці при транспортуванні їх на забій. Причина - грубе поводження з ними персоналу та недоліки обладнання.

Наміни і синці пов’язані з високою щільністю посадки, твердою решітчастою підлогою, з’являються при клітинному утриманні.

Ектопаразити одна з проблем, яка виникає при утриманні птиці в. Пухопероїди, потрапивши на тіло птиці, швидко розмножуються, відкладаючи яйця біля основи пір`я. При цьому заражена птиця відчуває сильний свербіж і, намагаючись очистити пір`я і шкіру під крилами з шумом обтрушується. Найчастіше від сильної сверблячки кури самі висмикують собі пір`я. За кліткового утримання єдиний порятунок - обробка хімічними інсектецидними засобами, які всмоктуються в кров негативно впливаючи на якість яєць. За органічного та вигульного виробництва є можливість врятуватися природним шляхом використовуючи «зольні» ванни для птиці.

До того ж згадаємо нещодавній скандал в Європі через зараження яєць фіпронілом, який використовується для знищення паразитів https://ptichki.net/publishing/news/7614-yajtsa-brodyat-po-evrope-yajtsa-s-fipronilom


Зміни в маркування

Чи має право споживач знати все про продукт, який він купує? Ми вважаємо що так.

Саме тому, “Відкриті клітки Україна” планує розробити проект по переходу на Європейський тип маркування яєць, який дасть можливість споживачу робити свідомий вибір, а виробника забов’язатиме вказувати умови утримання птиці на своєму виробництві.

Крім того, зростаючий тренд в Європі на продукцію вільно-вигульного типу диктуватиме свої правила для тих виробників, які бажають вийти на ринок ЄС.


 
 
 

Comments


© 2018 Відкриті клітки

  • Белый Иконка YouTube
  • Facebook B&W
bottom of page